Sytuacja ,,frankowiczów” może być złożona i uzależniona od sposobu załatwienia sprawy kredytu.
Kredyty we frankach szwajcarskich wciąż stanowią istotne wyzwanie dla wielu kredytobiorców. Należy pamiętać, że z punktu widzenia podatków – jeśli kredytobiorca doprowadzi do unieważnienia umowy kredyty lub postanowi zawrzeć z bankiem ugodę – skutki takich czynności mogą być różne. Stąd potrzeba dokonania analizy podatkowej.
Dla przykładu zawarcie ugody z bankiem może wiązać się z powstaniem obowiązków podatkowych, dlatego ważne jest odpowiednie przygotowanie treści porozumienia, uwzględniającego sytuację podatkową kredytobiorcy.
Oferujemy kompleksowe wsparcie, dotyczące m.in. oceny skutków podatkowych planowanych czy zawieranych ugód oraz sądowego unieważnienia umowy kredytu.
Czy Ugoda z Bankiem Może Generować Obowiązek Podatkowy?
Nawet 90% ugód zawieranych z bankami może być niekorzystnych pod względem podatkowym. Jeśli bank wypłaca kredytobiorcy określoną kwotę w ramach ugody, fiskus może potraktować taką wypłatę lub jej część, za dochód podlegający opodatkowaniu. Zalecana jest ostrożność i unikanie pochopnego podpisywania dokumentów.
Kluczowe kwestie:
- W pierwszym rzędzie należy ustalić z jakiego tytułu kredytobiorca ma otrzymać/otrzymał wypłatę od banku.
- Jeśli można będzie uznać, że doszło do powstania korzyści stawka podatku wyniesie od 12% do 32%. Najwyższy podatek zapłacą osoby o dochodach kwalifikowanych do drugiego progu.
- Opodatkowaniu mogą podlegać np. dodatkowe świadczenia wynikające z ugody, np. rekompensata za zrzeczenie się dalszych roszczeń wobec banku itp.
- Istnieje możliwość skorzystania z ulgi, polegające na zaniechaniu poboru PIT od niektórych dochodów związanych z kredytami hipotecznymi
Rozwiązanie: Kluczowe jest odpowiednie sformułowanie treści ugody. Jeśli w treści takiego porozumienia czy jego projektu pojawią się zapisy normujące ,,dodatkowe świadczenia” lub ,,kwoty za odstąpienie od dalszych roszczeń wobec banku” zalecana jest ostrożność i skonsultowanie sprawy z doradcą podatkowym, najlepiej przed podpisaniem ugody.
Zwolnienie Podatkowe dla Kredytobiorców
Na podstawie Rozporządzenia Ministra Finansów z 11.03.2022 r. w sprawie zaniechania poboru podatku dochodowego od niektórych dochodów (przychodów) związanych z kredytem hipotecznym udzielonym na cele mieszkaniowe: ulgą objęte zostały między innymi kwoty umorzonych osobie fizycznej wierzytelności z tytułu kredytu mieszkaniowego, w przypadku gdy:
- kredyt mieszkaniowy został zaciągnięty na realizację jednej inwestycji mieszkaniowej, a w przypadku więcej niż jednego kredytu mieszkaniowego – gdy kredyty mieszkaniowe zostały zaciągnięte na realizację wyłącznie jednej inwestycji mieszkaniowej, oraz
- osoba fizyczna będąca stroną umowy kredytu mieszkaniowego nie korzystała z zaniechania poboru podatku od kwot umorzonych wierzytelności z tytułu kredytu mieszkaniowego zaciągniętego na realizację innej niż określona w lit. a inwestycji mieszkaniowej (zob. § 1 ust. 1 pkt 1 rozporządzenia).
- Powyższe rozporządzenie MF dotyczy: kredytów hipotecznych udzielonych przed 15 stycznia 2015 roku, przeznaczonych na zakup nieruchomości na cele mieszkaniowe, zabezpieczonych hipoteką.
Aktualnie zaniechanie poboru podatku dotyczy dochodów (przychodów) uzyskanych od 1 stycznia 2022 r. do 31 grudnia 2026 r.
Kredytobiorca tylko jeden raz może skorzystać z dobrodziejstwa powyższego Rozporządzenia MF.
Czy Bank Może Wystawić PIT-11 za Umorzony Kredyt?
W przypadku niektórych ugód banki sporządzają PIT-11, wykazując wartość umorzonego kredytu jako dochód kredytobiorcy.
Jak postępować w takiej sytuacji?
- Jeśli spełnione są warunki zwolnienia, przed terminem na sporządzenie PIT-11 złożyć oświadczenie o prawie do skorzystania z przepisów powyższego Rozporządzenia MF.
- Jeśli przychód z tyłu ugody z bankiem został na podstawie PIT-11 wykazany w rozliczeniu rocznym, a istnieją podstawy do zastosowania ulgi i nie doszło do przedawnienia: można złożyć korektę zeznania rocznego, uwzględniającą wniosek o zwrot nadpłaty podatku.
- Przed złożeniem zeznania rocznego lub jego korekty wystąpić o indywidualną interpretację podatkową w celu potwierdzenie prawa do ulgi np. zaniechania poboru podatku od dochodu związanego z kredytem hipotecznym.
Frankowicze, Którzy Wygrali w Sądzie, Nie Płacą Podatku
- Kredytobiorcy, którzy uzyskali sądowe unieważnienie umowy kredytowej, zwykle nie mają obowiązku zapłaty podatku od zwrotu np. nadpłaconych rat.
- To rozwiązanie korzystniejsze niż ugoda. W świetle prawa unieważniona umowa kredyt nigdy nie istniała, co oznacza m.in. brak zobowiązań podatkowych.
Masz kredyt we frankach i nie wiesz, czy zapłacisz podatek od unieważnienia umowy czy ugody? Skontaktuj się z nami – pomożemy zweryfikować poprawność Twojego rozliczenia podatkowego z tego tytułu.
Dlaczego warto wybrać Kancelarię Podatkową Hanna Jankowska – Kwiatkowska
- Indywidualne podejście – każdy przypadek analizujemy osobno, dobierając najlepsze rozwiązania podatkowe.
- Aktualna wiedza – śledzimy zmiany w prawie podatkowym oraz aktualne linie interpretacyjne i orzecznicze, by nasi klienci byli zawsze na czasie.
- Bezpieczeństwo i zgodność – gwarantujemy, że Twoje rozliczenia podatkowe będą oparte o obowiązujące przepisy, redukując ryzyko kontroli skarbowej.
Skorzystaj z Konsultacji
Masz pytania dotyczące podatkowych skutków unieważnienia umowy kredytu frankowego czy zawarcia ugody z bankiem? Skontaktuj się z nami! Wypełnij formularz kontaktowy, a odpowiemy w ciągu 24 godzin, przedstawiając możliwe kroki do podjęcia.